Progressive Camlar

Camlar

Bu camların birçok isimi bulunmaktadır bunlardan bazıları Varilux, multifokal, bifokal, varifokal, trifokal, progressıve vb. gibi

progresif sema

Progressıve Cam Nedir?

Progressıve gözlük camları uzak, orta ve yakın mesafeleri tek bir camda toplayıp gözlük değiştirme gereksinimini ortadan kaldıran ve her mesafede net görüşü sağlayan camlardır. Progressıve cam kullanıcıların mesleğine ve kişisel uğraş alanlarına göre tamamen kişiye özel, özel parametre ve ölçümlerle tasarlanan camlardır. Bifokal ve trifokal camlarda uzak ve yakın mesafeyi ortadan ayıran belirgin bir hat vardır ve progressıve gözlüklerde bu camlar gibi ortada keskin çizgi yoktur, orta mesafe konforunu hissettirir. Progressıve kullanıcıları için ikinci bir gözlük ihtiyacına gerek kalmaz. Progressıve camlar yaşa bağlı presbiyopi (yakın mesafede görüş zorluğu) başlangıcıyla 40 yaş üzerindeki kişiler için idealdir.

progresif kitap 3progresif kitap 2progresif kitap 1

Nasıl Çalışır?

Progressive camın en üst bölgesinde uzak görüş alanı, en alt bölgesinde ise yakın görüş alanı mevcuttur. Uzak ve yakın görüş mesafeleri arasında kalan alan ise orta mesafedir. Camda yukarıdan aşağı doğru inen koridor boyunca hassas derecelerle numaralar işlenir. Progressive camlarla karşıya bakıldığında uzak görüş alanında netlik verirken hafif bir baş hareketiyle orta mesafedeki nesnelerin görüntüsünde netlik alınır ve gözler biraz daha aşağı doğru kaydığında ise yakın görüş alanında ki nesnelerin net görüntüsüne olanak sağlanır.

Avantajları Nedir?

Progressive camlar da uzak, orta ve yakın mesafe geçişleri cam yüzeyinden görülemez. Bifokal ve trifokal camlarda ki gibi segment çizgisi içermediği için dışarıdan bakıldığında aralarda ki geçişler belli olmayıp camın estetik görüntüsüne katkı sağlar. Uzak orta yakın mesafeler arası bakış yapılırken görüntü atlaması yaşanmasının önlenmesi ile net görüşü oldukça kolaylaştırır. Kişisel bilgiler, görüş ve kullanım alanları, doğru cam tespiti, sağlıklı ve eksiksiz bir ölçümle adaptasyon süreci rahat, kısa ve oldukça kolay olmaktadır.